Skip to content
Site Tools
Narrow screen resolution Wide screen resolution Auto adjust screen size Increase font size Decrease font size Default font size default color blue color green color
You are here: Дома arrow За нас

НВО ,,МАГ-култура и искуство,, од Скопје е формирана во 1996 година и  со години  успешно работи на културниот проект ,,Претставување на македонската култура низ светот и кај нас,,.   

Има реализирано голем број проекти меѓу кои ке ги споменеме:
ЦД изданија:
-продукција на компакт дискот ,,Архимед,, со групата Фолтин, 2002 година.
-продукција на компакт диск на женскиот младински хор со диригентот Запро Запров во 2002 година.
-продукција на компакт дискот на флејтист Страшко Темков, 2005 година.
-продукција на компакт дискот ,,Божилак,, со Тоше Проески, 2006 година.
Продукција на театарските претстави:
- ,,Баханалии,, на Горан Стефановски, 34 изведби низ Европа, 1996/2001 година.
- ,,Цезар,, на Огнен Георгиевски - Биљана Гарванлиева, 16 изведби низ Европа и Бразил, 2000/2002 година.
-балетски перформанс ,,Зборувај ми,,- гостување во Америка 2005 година.
-продукција на театарската претстава ,,Тито-сигурни диаграми на копнежот,,  гостување во Италија, Германија, Словенија, Хрватска, 2006 и 2007 година.

Реализирани  проекти:
-гостување на женскиот хор ,,Св. Злата Мегленска,, во  Грција, Португалија, Полска, Словачка,  2000 – 2004 година.
-реализација на  манифестацијата ,, Кокино, 4000 години подоцна,, во 2006 година.
-музичката манифестација ,,Скопје етно,, во 2005 и 2007 година со претставување на  дваесетина  македонски музички етно  групи.  
-денови на македонската култура со учество на  групата ,,Синтезис,, хорот ,,Злата Мегленска,, групата Мајовци, во Австралија и Шведска,  2005 и 2006 година.
-гостување на ,,Златните славејчина,, во Австралија  2007 година и организација на фестивал ,,Златно славејче,, во неколку градови на Австралија. 
-учество на  етно групата Мајовци на европски фестивал на Wordl music  во Формиа и Маранола - Италија,  јануари 2008  година.  
-концерти на групата Леб и Сол низ Балканските земји и Канада, 2008 и 2009 година.
-организатори и реализатори на Културно лето-Карпош, 2008, 2009 и 2010 година.
-концерти на групата Синтезис во Канада и Лондон, 2010 година.
-концерти на солистите од фестивалот Златно славејче во Канада и Лондон,2010 година и подготовка на фестивалот Снегулки во Торонто, 2010 година.
-коорганизатор на еколошкиот фестивал “на другата страна” во Додоше-Монтенегро, 2010 година
-денови на македонската култура во Лондон октомври/ноември 2010. Учесници: групите - Леб и сол, Фолтин, Инфјус; театри – мал драмски театар Битола, турски театар Скопје; изложба на урбана фотографија – опшстина Карпош; разговор за македонската литература – со Горан Стефановски и Зоран Маџиров.
-изложба на малот битолски Монмартр во Спиро Арт во Лондон јуни 2011 година.
-концерт на етно групата Мајовци на престижниот Родкилд фестивал во Данска, јули 2012
година.
-Карпошево културно лето август – септември 2012 година.
-преставување на градот Охрид во Градската галерија Челзи во Лондон преку изложба на фотографии, мај 2012 година.
-изложба на Карпошева графичка мапа во Градската галерија Челзи во Лондон, јуни 2012 година.
-меѓународен хорски фестивал “Музика и море“, во Паралија, Грција септември 2012 година.
-турнеја на групата Леб и сол во 5 градови низ Австралија октомври – ноември 2012 година.

Најголемиот дел од овие проекти  се копродукции со странски и домашни партнери и работени со средства од спонзори и средства од  европските културни фондови.

 

Не сум тука да ви го мерам времето

Партнери

feel-balkan.jpg
 
Image
 
Image
 
logo_hor.jpg
 
wavetravel logo.png
 
Image

Посетители

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterДенес120
mod_vvisit_counterВчера132
mod_vvisit_counterОваа недела675
mod_vvisit_counterОвој месец2669
mod_vvisit_counterВкупно107994
 
lebisol-banner.jpg
Леб и сол
Image
Илин Диме Димовски "Концерт во Загреб"
Image
Фолклорен ансамбл "Дримкол" во Љубљана
Image
Мал Монмартр Битола во Лондон
Image
Театарска претстава "Свадби и судења"
programa_london.jpg
Денови на македонска култура
 karpos-2010.jpg
Културно лето КАРПОШ

ohrid-in-london-1.jpg
Охрид во Лондон
 tito10.jpg
Театарска претстава ТИТО